Tema vinsmagninger

Tema vinsmagning. Her er smagenoter på vine hvor der er smagt med et specifikt tema for den enkelte vinsmagning.

Frankrig

Bourgogne, Grand Cru marathon 7 gange Grand Cru på én aften.

Bourgogne 15 år efter, 1999 årgangen smagt i flere varianter.

Bourgogne, Vosne-Romanee 2011 alle de bedste village vine

Bourgogne 2008, et kort blik på hvor vi er

Bourgogne, Vosne-Romanee med lidt alder samt andre godbidder

Bourgogne, gammel Corton m.m. En privat smagning hvor der var meget stor Bourgogne på programmet

Bourgogne 2010, smagning hos Suenson

Bourgogne, gammel Volnay og Gagnard Chassagne

Bordeaux, Ch. Pape Clement vertikal. Blanc var aftenens største vin

Bordeaux, venstre bred blindsmagning

Bordeaux, 1990 årgangen til smagning. De fleste af de største, inkl. 1’er Cru Classé

Chateau Pontet-Canet – biodynamisk vin på mere end 80 hektar

Champagne, 2002 årgangen til test

Champagne, 1990 årgangen til smagning. Den absolutte smagning, hvor alle de 36 største Champagner fra 1990 blev smagt ved optimal modenhed.

Champagne extravaganza blandede bolcher, med alt fra gammel Drappier til Salon og Dom P.

Champagne. Ruinart vertikal. Mit første blog indlæg

Roussillon 1996 – 1875 http://www.vinkreutzer.dk/2011/05/roussillon-1996-1875/

Rhone hvidvin http://www.vinkreutzer.dk/2013/08/rhonevin-kan-ogsa-vaere-hvid/

Alsace vinsmagning på Umami http://www.vinkreutzer.dk/2013/04/alsace-vinsmagning-pa-umami/

Rhone – Domaine de la Mordoree, Chateauneuf-du-Pape, Lirac etc.

 

Portugal

Niepoort Vertikal LBV 1975 – 2000

Portwineday 2016 – Portvin gennem 3 århundreder

Niepoort vertikal 1978 – 1992

Douro Boys – hvad er det? Hvilke vine laver de og hvordan smager de.

Port Day 2014 in Portugal. Vintage Port 2000 – 2010.

Portvin, vertikal 1979 – 1937 http://www.vinkreutzer.dk/2012/10/portvin-amok-1970-1937-vintage-og-colheita/

Portvin, hvid med alder http://www.vinkreutzer.dk/2013/11/hvid-portvin-med-alder-jatak/

Portvin. Niepoort vertikal 1900 – 2005 http://www.vinkreutzer.dk/2007/11/niepoort-vertikal-portvinsfestival-2007/

Portvin med 143 år på bagen http://www.vinkreutzer.dk/2013/10/143-ar-gammel-saft-glasset/

Spanien

Spanien, Vega Sicilien er den bedste rødvin http://www.vinkreutzer.dk/2012/09/vega-sicilia-den-bedste-rodvin-fra-spanien/

Spanien, besøg hos Pingus – Peter Sisseck http://www.vinkreutzer.dk/2012/05/besog-hos-pingus-og-peter-sisseck-i-2012/

Italien

Toscana 2006 http://www.vinkreutzer.dk/2013/11/toscana-2006-vinsmagning-sidste-part/

Biondi Santi http://www.vinkreutzer.dk/2013/08/biondi-santi-brunello-i-superligaen/

Tyskland

Fritz Haag, mini vertikal http://www.vinkreutzer.dk/2013/08/fritz-haag-brauneberger-juffer-sonnenuhr-spatlese-riesling-mosel/

Danmark

Frederiksdal Gods, Kirsebærvin anno 2014

Frederiksdal Gods 2012 http://www.vinkreutzer.dk/2013/10/frederiksdal-gods-med-succes-i-2012/

USA

Napa Valley, Cardinale og Lokoya http://www.vinkreutzer.dk/2013/06/napa-valley-udtrykker-sig-smukt/

Californien, Verité, Pierre Seillan Winemakers Dinner http://www.vinkreutzer.dk/2013/04/verite-winemakers-dinner-with-pierre-seillan/

Diverse

Peter Lehmann Riesling vertikal, med jokere

Julevin, hvilken vin til julemad, version 2013 http://www.vinkreutzer.dk/2013/12/en-travl-juletid-hvilken-vin-skal-man-drikke/

Julevin, hvilken vin til julemad, version 2011 http://www.vinkreutzer.dk/2011/12/rodvin-til-jul-isaer-vin-til-and/

Roskilde Festival 2013, var den øko? http://www.vinkreutzer.dk/2013/07/roskilde-festival-2013-var-den-oko/

2 comments

  1. Brian Blauenfeldt siger:

    Hej.

    Er det ikke muligt at modtage en mail når der er nye indlæg på bloggen ?

    • vinkreutzer siger:

      Hej Brian

      Tak for din forespørgsel, det må jeg vist lige prøve at kigge på. Jeg er desværre ikke den store ørn til IT, men tror jeg kan finde en løsning.

      /Frederik

Skriv et svar